Twitter Lite ve Twitter Kullanımı

Twitter Lite ve Twitter Kullanımı

Bilindiği gibi dünyanın her yerinde internet hızı aynı durumda değil. Gelişmiş ülkeler fiber hızda internet kullanımına sahip iken, gelişmekte olan ülkelerde bu hız düşüyor. En çok kullanılan sosyal medya kanallarından biri olan Twitter, düşük hızda internet sahibi olanlar için geçtiğimiz günlerde yeni bir sürümünü piyasaya çıkarttı. Twitter Lite adı verilen bu yeni sürümün bir benzeri ise daha önce Facebook tarafından uygulanmıştı. Ancak Facebook uygulamasının kullanımı için başka bir uygulama gerekiyordu. Bu durum Twitter’da söz konusu değil.

Twitter tarafından geliştirilen bu yeni uygulamanın, mobil kullanıcılar için can sıkıcı olan kotayı etkilememesi oldukça önemli bir ayrıntı. Güvenli ve hızlı oluşu da dile getirilmeli. Twitter Lite ve Twitter kullanımı için tek bir Twitter uygulaması yeterli oluyor.  Twitter Lite, Java tabanı ile çalışıyor ve boyutu 1 megabayattan daha küçük. Aynı zamanda kullanıcılar için özel bir veri tasarrufu modu da uygulamada yer alıyor. Tasarruf modunda iken görseller bulanık hale geliyor. Videoların izlenebilmesi için ise dokunulması gerekiyor.

4.5 G teknolojisine geçiş yapmamış kişiler için 5 saniyeden daha az bir sürelik etkileşim amaçlayan Twitter, bu uygukama ile % 30 daha fazla hız vaat ediyor. Bunun için alışılmış Twitter uygulamasından herhangi bir kesinti yapılmıyor. Yani aynı şekilde profiller, mesajlar, bildirimler ile direk mesajların kullanımı söz konusu. Ancak İos ve Android marketleri arasında küçük çaplı bir hız farklının olduğu belirtiliyor.

Twitter Lite Kullanımı ve Özellikleri

Uygulamada ekstra tasarruf moduna geçebilmeniz için, profil > data saver ( veri tasarrufu) tıklanmalı. Bu aktif hale getirildikten sonra görüntüler bulanıklaşarak videolar sabi halde duracak. Görmek için yapmanız gereken tek şey ekranınıza dokunmak. Temas sonrasında görseller yeniden izlenebiliyor.

Twitter Lite uygulamasının hazırlanması esnasında Google ile ortak bir çalışmanın söz konusu olduğu biliniyor. Kullanım sırasında bildirimlerin gelmemesi ya da geç gelmesi gibi durumlar da söz konusu değil. İOS cihazlarda ise bildirim özelliği şu an için bulunmuyor. Belirtildiğine göre Twitter Lite uygulaması 42 ayrı dilde hizmet vermeye hazırlanıyor. Bu diller arasında Latin Amerika, Afrika ve Asya ülkelerinin de yer alacağı ifade ediliyor. Twitter Lite uygulamasını kullanıcılar çevrimdışı modunda da aktif olarak kullanabiliyor. Kota sorununu ortadan kaldırması beklenen Twitter Lite uygulaması, aktif olarak kullanılmakta olan klasik Twitter uygulamasının tahtını sallayacak nitelikte gibi görünüyor.

YORUM YAP

  • Reçel adını çok çeşitli işler ve bol malzemeli çözümlerden alır. Reçel Interactive 2014 yılında, sektörün mutfağından gelen genç girişimciler tarafından kurulmuştur.
    İşlerimizin çok çeşitli ve sunduğumuz çözümlerin bir çok alanı etkilenmesinden dolayı reçel adını bir metafor olarak kullanmaktayız.